Eko učionica

Dobro došli u eko učionicu OŠ "Matija Gubec" Cernik.

U nastavku čitajte naše vijesti i učite iz raznih izvora - prezentacija, brošura, videa, dokumenata koje su za vas pripremili učenici, članovi dodatnih skupina nastave iz različitih predmeta, ponajviše informatike.  Teme su: obnovljivi izvori energije, energija, ekologija, 5R koncept, održivost, održivi razvoj, energetska učinkovitost, štednja energije, štednja vode, ekologija. Zavirite u naš eko energetski riječnik, pogledajte koji eko datumi se obilježavaju u Hrvatskoj i u svijetu, pogledajte kako rade naše makete vjetroelektrane i hidroelektrane, ponovite gradivo rješavajući interaktivne križaljke i kvizove. Jeste li čuli za sunčanu kuću? Niste? Pa što čekate?

Sunčana kuća - stvarnost, a ne bajka

Sunčana kuća je kuća u koju energija  ne dolazi ni žicama i cijevima, a svi kućanski aparati normalno rade i svuda je zimi ugodno toplo, a ljeti ugodno hladno. Ona iskorištava prirodnu energiju dostupnu svima - energiju Sunca. Da sunčana kuća danas više nije bajka nego stvarnost, pogledajte u prezentacijama u privitku.

Sunčana kuća je zapravo pasivna kuća u kojoj se toplina postiže zagrijavanjem i hlađenjem svježeg zraka bez dodatnog provjetravanja korištenjem sunčeve energije. Sunčana kuća je energetski neovisan objekt jer ima odličan izolacijski omotač, koristi ventilacijski sustav koji kontinuirano dovodi svježi zrak u prostor te koristi dostupne obnovljive izvore energije na pasivan i aktivan način za zagrijavanje vode i proizvodnju električne struje pomoću fotonaponske ćelije.

Zahvaljujući dobroj toplinskoj izolaciji nema potrebe neke prostorije jače ili slabije zagrijavati kao što je to slučaj kod tradicionalnih kuća, jer se sve prostorije u pasivnoj kući jednako zagrijavaju tijekom cijele godine. Glavno pravilo ''pasivne kuće'' posve je jednostavno – reducirati sve moguće toplinske gubitke.

Ako nemate pasivnu (sunčanu) kuću možete u svojoj kući koristiti energiju sunca.  Sunce je nama najbliža zvijezda koja nam daje veliku svjetlost i toplinu.

Sunčana kuća ima samo dobre vrline: ne troši ništa osim sunčeve energije, samo u kupovini solarnih ploča dolazi problem novaca iako se sve više cijene padaju. U sunčanoj kući u ljeti temperatura rijetko prelazi dvadeset i pet celzijevih stupnjeva, a zimi dvadeset i jedan celzijev stupanj. Energijom Sunca koristimo se oduvijek, od kad postoji ljudski rod. Sunce je nebesko tijelo, zvijezda najbliža Zemlji, bez nje je opstanak života na našem planetu nemoguć. Na različite načine rabimo Sunčevu energiju svakodnevno; primjerice, kad sušimo rublje.

Više o sunčanim kućama i solarnoj energiji možete pogledati u dvije prezentacije i jednom tekstualnom dokumentu koji smo vam pripremili i koje možete preuzeti na svoja računala.

Luka Tadić, 7. b

Petar Đurić (ppt) Luka Tadić (ppt)

Luka Tadić  - Sunčana kuća i solarna energija (pdf)

objavio: Kristina Slišurić   datum: 10. 9. 2012.