Energija za sve

I ove smo godine, kao članovi počasnog kluba najskockanijih školskih web stranica, prihvatili izazov - obilježiti u školi multidisciplinarno Međunarodnu godinu energije za sve. Ovdje ćete pronaći pregled svih aktivnosti koje smo u školi proveli, fotografije, radove učenika, edukativne materijale, igrice. Ovaj je zadatak ujedno i dobra prilika za razvijanje ekološke svijesti kod učenika, roditelja i naše lokalne zajednice. Učimo o obnovljivim izvorima energije, promišljamo o načinima štednje energije, recikliramo, ponovo koristimo, smanjujemo količinu otpada. Pogledajte kako to rade Cerničani!

Svoje smo aktivnosti grupirali u nekoliko izbornika:

Eko učionica - kao što i samo ime govori, ovdje možete učiti, a teme su: obnovljivi izvori energije, energija, ekologija, 5R koncept, održivost, održivi razvoj, energetska učinkovitost, štednja energije, štednja vode, ekologija
Eko radionica - pogledajte niz radionica praktične naravi koje su se tijekom ove godine održale u našoj školi, a u sklopu obilježavanja Međunarodne godine održive energije za sve (radionice izrade eko nakita, eko igrački, eko memori igrica, eko sredstava za pranje rublja, oslikavanje platnenih vrećica, eko panoi...)
Eko igraonica - poigrajte se i usput učite o ekološkim temama - riješite naše kvizove asocijacije, osmosmjerke, križaljke, bojajte bojanke, igrajte društvene igre koje su pripremili naši učenici, igrajte online igrice na web mjestima koje smo pronašli za vas
Eko stvaraonica - pogledajte naše umjetničke ostvaraje - likovne, literarne, glazbene, filmske, računalne, slikovnice, animacije - na već svima poznatu temu
Eko pokretaonica - akcije koje smo proveli na razini škole - sadnja drveća, postavljanje eko tabli, organsko vrtlarenje i uzgoj organskog povrća, izlet u prirodu, znanstveno istraživanje o razvijenosti ekološke svijesti, recikliranje u knjižnici, eko podsjetnici po školi, rad eko patrola

Kao uvod pogledajte službeni video uradak Ujedinjenih naroda o energiji za sve i svakoga.

Web tim
Energetski rječnik
Prikaži sve izraze koji započinju slovom:
A  B  C  Č  D  E  F  G  H  K  M  N  O  P  R  S  T  U  V
ili prikaži SVE izraze u rječniku (ukupno: 53 izraza)
prikaži samo izraze, bez opisa

Potraži izraz:

Izraz Opis
Benzin

Motorno gorivo. Naftni derivat.

Biomasa

Biljna ili životinjska materija koja se koristi za proizvodnju električne enerigije sagorijevanjem plinova koji nastaju raspadanjem iste.

Biorazgradivo

Materijal kojeg mogu razgraditi mikroorganizmi ili drugi dekompozeri poput gljiva.

Bioraznolikost

Termin koji se koristi za opisivanje velike raznolikosti živih organizama.

Bioreaktorna deponija

Deponij u kojem se od organske tvari, biološkim reakcijama, dobija energija.